Podjęcie decyzji o sprzedaniu nieruchomości wiąże się z wieloma wyzwaniami. Kiedy już zdecydujemy się przedsięwziąć odpowiednie kroki, może się okazać, że brak obeznania z rynkiem czy niepotrzebny pośpiech znacznie utrudnią cały proces, a ostateczna cena nieruchomości okaże się niesatysfakcjonująca. O czym więc należy pamiętać, żeby sprzedaż nieruchomości odbyła się bez zbędnych komplikacji?

Z pośrednikiem czy bez?

Sprzedaż nieruchomości można oczywiście przeprowadzić na własną rękę – należy mieć jednak świadomość, jakie zadania zostaną przed nami postawione. Trzeba powiedzieć wprost – formalności w tym przypadku jest niemało, a wszelkie niedopatrzenia mogą doprowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. Do głównych obowiązków zaliczają się przede wszystkim:

  • ocena stanu technicznego nieruchomości – jest to kwestia fundamentalna, gdyż na podstawie takiej oceny szacowana jest wartość nieruchomości;
  • ocena stanu prawnego nieruchomości – to równie istotna kwestia, od której w głównej mierze zależą dalsze działania w procesie sprzedażowym; poleca się przygotowanie kompletu dokumentów dotyczących danej nieruchomości, co ułatwi ocenę potencjalnemu nabywcy;
  • przygotowanie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości – odpowiednio przygotowane ogłoszenie może zagwarantować sukces sprzedażowy; w celu jego wykonania należy zadbać o dostarczenie wysokiej jakości fotografii wszystkich pomieszczeń (nie bez znaczenia jest pora dnia, w której będziemy wykonywać zdjęcia) wraz ze szczegółowym, rzeczowym opisem wszystkich pokojów.

Od powyższych obowiązków może nas skutecznie odciążyć dobry pośrednik. Zadba on o przygotowanie niezbędnej papierologii oraz pozostałe formalności. Dzięki niemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz zagwarantować sobie sprzedaż na jak najkorzystniejszych dla nas warunkach. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to udostępnienie nieruchomości pośrednikowi w celu wykonania niezbędnych pomiarów, oceny technicznej i prawnej oraz wykonania poglądowych fotografii.

Wyszukaj artykuł