Wynajem lokalu użytkowego to kwestia wymagająca starannego przemyślenia. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, od czego należy zacząć, wybierając miejsce pod wynajem. Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniej siedziby, jest charakter umowy towarzyszącej wynajmowi. Umowa o najem powinna obejmować wszystkie bez wyjątku obowiązki obu stron, które dotyczą wynajmowanego lokalu – uregulowanie tej sprawy zapewni bezpieczeństwo zarówno najemcy, jak i wynajmującemu. Dobrze jest od samego początku skorzystać z usług biura nieruchomości – w ten sposób zapewnimy sobie rzetelnego i uczciwego pośrednika, który zadba o to, by wynajmowana przestrzeń spełniła nasze oczekiwania.

Istotne elementy umowy o najem lokalu użytkowego

  1. Komparycja – jest to zestaw potrzebnych informacji osobowych dotyczących obu stron, wliczając w to ich reprezentantów.
  2. Opis przedmiotu – druga część powinna definiować przedmiot umowy – oznacza to, że musi się tu znaleźć szczegółowy opis interesującego nas lokalu.
  3. Czas trwania umowy – jest to kolejny element, którego nie wolno pominąć. Uwzględnijmy informację, czy umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony, czy określony.
  4. Finanse – kolejną ważną sprawą jest ustalenie wszelkich szczegółów dotyczących kwestii finansowych wynajmu. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście czynszu – określmy więc jego wysokość, walutę (złotówki lub euro), a także terminy, w jakich ma on być spłacany. W tej części uwzględnijmy również kaucję, ubezpieczenie, a także koszty eksploatacji – czyli wszystkie opłaty dodatkowe.

Zanim podpiszemy umowę, skontrolujmy również stan techniczny zarówno miejsca przeznaczonego do wynajmu, jak i całego budynku, w którym się ono mieści. Sprawdźmy, czy znajduje się w nim monitoring, a także czy lokal, który nas interesuje, ma dostęp do mediów – telefon i Internet bezprzewodowy możemy oczywiście zainstalować na własny rachunek, jeśli jednak będą obecne w wynajmowanej przestrzeni, stanie się to dla nas dodatkowym ułatwieniem.

Zwróćmy też uwagę na lokalizację budynku – ważne, by zapewniała ciszę i komfort, a jednocześnie była dobrze skomunikowana z centrum miasta. Równie istotna jest obecność usług dodatkowych takich jak sklepy czy restauracje – przyczyni się ona do podniesienia naszego komfortu w ciągu dnia. Sprawdźmy też, czy w pobliżu lokalu znajduje się parking, z którego będziemy mogli korzystać.

Wyszukaj artykuł