W dobie nieustannie rosnących cen nieruchomości kredyt hipoteczny jest już właściwie nieodłącznym elementem zakupu mieszkania. Jak jednak wygląda cała sytuacja i czego należy dopilnować?

Jak z powodzeniem kupić własne mieszkanie

Na samym początku powinniśmy, oczywiście, wybrać właściwe mieszkanie. Sprawdźmy, czy odpowiadają nam jego wielkość i rozmieszczenie poszczególnych pokojów, a także jak wygląda lokalizacja i dojazd co centrum. Poprośmy dewelopera o udostępnienie nam związanej z mieszkaniem dokumentacji – takimi jak poświadczenia prawa własności gruntu czy odpis z KRS-u. Dowiedzmy się też, czy wybrane przez nas biuro nieruchomości oferuje darmowe pośrednictwo w udzielaniu kredytów hipotecznych. W takim wypadku jego przedstawiciel przeanalizuje oferty współpracujących z biurem banków i przedstawi nam najkorzystniejsze opcje. Pomoc profesjonalisty jest w tej kwestii znacznym ułatwieniem – szczególnie, jeżeli nie mieliśmy dotąd doświadczenia z kredytami i nie chcemy popełnić błędu, który w przyszłości może wiele nas kosztować.

Kolejnym elementem przygotowań do kupna mieszkania powinno być określenie naszego budżetu i zdolności kredytowej. Pracownik banku, którego ofertę wybraliśmy, pomoże nam dokonać tego oszacowania na podstawie naszych zarobków, wysokości wkładu własnego, ewentualnej historii kredytowej oraz innych czynników. Pamiętajmy, że kredyt mieszkaniowy może obejmować nie więcej niż 80% wartości wybranego przez nas mieszkania – oznacza to, że nasz wkład własny musi wynosić co najmniej 20% tej sumy.

Składając wniosek o kredyt, powinniśmy dostarczyć do banku nie tylko zaświadczenie o własnych zarobkach, lecz także prospekt informacyjny z częścią indywidualną w przypadku kupna mieszkania od dewelopera. Potem pozostaje już tylko czekać na decyzję banku i – w razie pozytywnego rozwiązania – podpisać umowę kredytową. Pamiętajmy, że trzeba bezwzględne ubezpieczyć mieszkanie obciążone hipoteką. Takie ubezpieczenie można nabyć poprzez bank, poprośmy więc jego przedstawiciela o przedstawienie nam określonych opcji i dostosowanie oferty do naszych możliwości i wymagań.

Wyszukaj artykuł