Mimo że kupno mieszkania do remontu wiąże się ze znacznie niższym nakładem kosztów, niż ma to miejsce w przypadku lokali gotowych do użytku, niewielu Polaków decyduje się na to rozwiązanie. Tymczasem, jeżeli wybierzemy mądrze i nie przestraszymy się ewentualnych kosztów remontu, możemy wiele zyskać na takim zakupie.

Dlaczego mieszkanie do remontu to dobra inwestycja

Kupując niewykończone mieszanie, poniesiemy koszty nieporównywalnie niższe, niż gdybyśmy zdecydowali się na takie gotowe do natychmiastowego użytku – różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt procent kwoty. Co więcej, właściciele zaniedbanych nieruchomości, świadomi tego, jak trudno znaleźć na nie nabywców, nierzadko wyznaczają cenę znacznie niższą, niż wynoszą szacunkowe koszty przeprowadzenia remontu.

Jeżeli więc mieszkanie położone jest w dogodnej lokalizacji lub jest sprawnie skomunikowane z resztą miasta – po ukończeniu remontu znacznie zyska na wartości rynkowej. To zaś oznacza, że jego ewentualny późniejszy wynajem lub sprzedaż przyniosą nam znaczne zyski, które z nawiązką wynagrodzą poniesione przez nas koszty renowacji.

Na co zwrócić uwagę, rozważając kupno mieszkania do remontu

Jeżeli pragniemy znaleźć idealny kąt dla siebie, oprócz sprawdzenia lokalizacji interesującego nas mieszkania powinniśmy przede wszystkim ocenić jego stan techniczny. O ile to możliwe, skorzystajmy z usług specjalisty budowlanego, który wyceni dla nas koszty remontu. Mając w ręku wycenę, możemy obliczyć ostateczny koszt całej inwestycji, na podstawie którego ocenimy z kolei, na ile opłacalne jest wzięcie ewentualnego kredytu.

Pomoc ze strony specjalisty w znacznym stopniu ułatwi nam cały zakup – jeżeli jednak nie chcemy z niej korzystać, podczas przeprowadzania samodzielnej oceny stanu mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Przede wszystkim sprawdźmy stan instalacji elektrycznej – dowiedzmy się, kiedy była zakładana i jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać. Sprawdźmy też wentylację i wyposażenie łazienki, a także ogólny stan tynku i podłóg. Przyjrzyjmy się również oknom i drzwiom – im starsze, tym mniej będą chroniły wnętrza pomieszczeń przed utratą ciepła. O ile to możliwe, zapoznajmy się również z planem budynku – znajdziemy tam informacje odnośnie przewidywanej trwałości surowców wykorzystanych do budowy.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli zamierzamy częściowo wyremontować mieszkanie samodzielnie, zamiast przeprowadzania samodzielnej wyceny warto skorzystać z opinii specjalisty.

Wyszukaj artykuł