Sprzedaż domu to poważne przedsięwzięcie. Jeśli chcemy uzyskać oczekiwaną należność, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, które działania umożliwią sprzedaż nieruchomości z zadowalającym efektem.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Jeśli decyzja o sprzedaży domu jest ostateczna i nieodwołalna, powinniśmy podjąć kroki, które umożliwią nam uzyskanie oczekiwanej kwoty pieniężnej. Zysk ze sprzedaży nieruchomości powiązany jest z jej profesjonalną wyceną. Zlecając rzeczoznawcy wycenę, uzyskamy wytyczne niezbędne do oszacowania wartości naszej własności. Renomowane agencje nieruchomości współpracują z licencjonowanymi rzeczoznawcami, których opinia ma wartość aktu prawnego. Rzeczoznawca, przystępując do określania potencjału nieruchomości, weźmie pod uwagę następujące uwarunkowania:

  • Wiek i stan budynku oraz technologię, w jakiej powstał – młodsze budynki, w których wprowadzono nowatorskie rozwiązania postrzegane są jako atrakcyjniejsze.
  • Powierzchnia – wielkość budynku i działki, na której go zbudowano.
  • Zagospodarowanie nieruchomości – instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, zarządzanie odpadami, telefon i Internet, jakość dróg dojazdowych, poziom zagospodarowania posesji.
  • Otoczenie – odległość obiektów użyteczności publicznej: szkół, urzędów, przychodni.
  • Lokalizacja – bliskość dużego miasta, terenów rekreacyjnych, zakładów produkcyjnych.

Jak wycena nieruchomości wpływa na jej sprzedaż?

Na podstawie analizy wskazanych czynników rzeczoznawca przedstawi nam cenę adekwatną do wartości posiadłości i konkurencyjną w naszym rejonie. Sporządzona według tych danych oferta sprzedaży natychmiast zwróci uwagę potencjalnych kupców atrakcyjnością i wiarygodnością. W obrocie nieruchomościami czas odgrywa istotną rolę, zatem należy dołożyć starań, by maksymalnie wykorzystać efekt świeżości i możliwie szybko znaleźć nabywcę. Wyważona cena, która nie zniechęca ani podejrzaną taniością, ani zbyt wygórowaną kwotą ma decydujący wpływ na efektywność sprzedaży. Posiadając wycenę nieruchomości, jesteśmy przygotowani do prowadzenia transakcji z kupującymi. Dysponujemy argumentami nie do podważenia podczas negocjacji, od których również zależy sprzedaż domu z zyskiem.

Wyszukaj artykuł