Jedną z ważniejszych decyzji w życiu jest ta o zakupie mieszkania. Często wiążą się z nią długie poszukiwania i konieczność dopełnienia wielu kwestii formalnych. Z uwagi na to, że większość osób kupuje nieruchomość raz lub dwa razy w życiu, ważne jest, aby mieszkanie spełniało oczekiwania przyszłych mieszkańców. Ważna jest lokalizacji, standard wykończenia (w przypadku mieszkań z rynku wtórnego) i oczywiście cena. Przed zakupem mieszkania warto również przemyśleć, jaki metraż będzie odpowiedni. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, by kupić odpowiednio dużą nieruchomość?

W pojedynkę czy z rodziną? 

Metraż kupowanego mieszkania powinien być dostosowany przede wszystkim do tego, kto będzie w nim mieszkał. Zwykle z większą powierzchnią lokalu wiąże się również większa liczba pomieszczeń. Dlatego małżeństwa często decydują się na kupno mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, w których znajduje się sypialnia i salon. Przed zakupem nieruchomości warto również wziąć pod uwagę potrzeby, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Mowa tutaj na przykład o planowanym powiększeniu rodziny.

Mieszkania na sprzedaż, których metraż wynosi około 70-80 metrów kwadratowych zwykle można urządzić w taki sposób, by rodzina z dwójką dzieci mogła w nich komfortowo funkcjonować. W takich przypadkach kupno kawalerki czy mieszkania o niewielkim metrażu nie ma sensu, ponieważ konieczne będzie rozważenie zmiany mieszkania na większe. Wyjątkiem są sytuacje, w których rodzina chciałaby w przyszłości kupić dom, a kupione mieszkanie przeznaczyć na wynajem. Niewielkie lokale cieszą się dużą popularnością wśród wynajmujących.

Czy kawalerka może być komfortowa? 

W przypadku kupna mieszkania dla rodziny nie podlega wątpliwości fakt, że niezbędny będzie lokal o większej powierzchni. Jednak wiele osób decyduje się na kupno nieruchomości w pojedynkę. W takich sytuacjach warto przeanalizować potrzeby i zastanowić się nad tym, ile czasu kupujący będzie spędzał w mieszkaniu. Single często decydują się na kupno kawalerki o powierzchni około 30 metrów kwadratowych.

Taki lokal często okazuje się wystarczający dla jednej osoby, a dodatkowo koszty utrzymania czy czynszu są niższe. Jednak jeżeli kupujący planuje spędzać w mieszkaniu więcej czasu, na przykład z uwagi na pracę zdalną, powinien rozważyć nieco większe lokale, w których będzie można wygospodarować przestrzeń na biuro. Mieszkania o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych dają większe możliwości aranżacyjne, a jeżeli właściciel będzie potrzebował zmiany, to zarobi więcej na jego wynajmie.

Wyszukaj artykuł