Kupno mieszkania czy domu to bardzo poważna decyzja, którą należy przemyśleć. Wybór idealnego lokalu to spore wyzwanie. Lokalizacja, metraż czy cena to tylko niektóre kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę. Osoby, które marzą o własnym mieszkaniu, często w takich momentach kierują się emocjami. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo prawne nabywanej nieruchomości. Jak to zrobić?

Sprawdzenie nieruchomości, czyli księga wieczysta 

Cena, metraż czy standard wykończenia mieszkania to tylko niektóre kwestie, na które należy zwrócić uwagę. W przypadku zainteresowania kupnem nieruchomości warto zapoznać się z jej stanem faktycznym. Mowa tutaj przede wszystkim o księdze wieczystej, z której treścią można się wygodnie zapoznać przez Internet. Wystarczy wpisać jej numer, który powinien zostać udostępniony przez sprzedającego. Dzięki księdze wieczystej można zapoznać się z kluczowymi informacjami dotyczącymi stanu prawnego nieruchomości.

Czasami zdarza się tak, że mieszkanie na sprzedaż jest zabezpieczeniem pożyczki albo ciążą na nim inne obciążenia czy zobowiązania. Bardzo ważne jest również zweryfikowanie czy w księdze nie ma informacji o służebności osobistej, ponieważ taki zapis może sprawić, że kupujący nabędzie nieruchomość razem z lokatorem. Kupno domu czy mieszkania powinno również zostać poprzedzone zapoznaniem się z dokumentacją dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego, czy wydanych pozwoleń na budowę.

Jakie zagrożenia mogą się wiązać z kupnem nieruchomości? 

Zapoznanie się z dokumentacją kupowanej nieruchomości zwykle pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa transakcji. Warto jednak mieć świadomość, jakie ryzyka mogą się wiązać z kupnem domu czy mieszkania, aby ich uniknąć. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie znajdujące się w starszym budynku, należy się upewnić, czy nie podlega ono ochronie konserwatora zabytków. W takiej sytuacji kupujący może mieć problemy związane z przebudową czy remontem lokalu.

Dokładne zapoznanie się z dokumentacją jest ważne również dlatego, że może się okazać, że lokal powstał na skutek tak zwanej samowoli budowlanej. Nie należy kupować nieruchomości, które nie są przedmiotem Nadzoru Budowlanego. Dodatkowo warto uzyskać od sprzedającego oświadczenie dotyczące stanu lokalu i znajdujących się w nim instalacji. Dzięki takiemu dokumentowi w przypadku niezgodności łatwiej jest dochodzić odpowiedzialności.

Wyszukaj artykuł