Co wpływa na ceny mieszkań?

Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z ważniejszych w życiu. Osoby, które planują zakup, poszukują idealnego lokalu przez wiele tygodni. Zwykle jednym z ważniejszych kryteriów, które wpływają na wybór, jest cena. Jest ona uzależniona od wielu czynników, a kupujący często muszą iść na pewne kompromisy, by oferta była w zasięgu ich budżetu. Dodatkowo czasami zdarza się tak, że dwa podobne lokale mają różne ceny. Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań?

Lokalizacja i metraż 

Pierwszym czynnikiem, który może znacząco wpłynąć na koszt mieszkania, jest lokalizacja. Mieszkania znajdujące się na obrzeżach miasta czy na wsiach zwykle są znacznie tańsze od tych, które mieszczą się w miastach. Jednak cena lokalu może być zależna również od tego, w jakiej dzielnicy miasta się znajduje. Podczas wyceny brana jest pod uwagę przede wszystkim odległość od centrum, czy dostęp do środków komunikacji miejskiej, na przykład tramwaju. Cena mieszkania może być wyższa, jeżeli okolica jest atrakcyjna. Mowa tutaj o parkach, skwerach, czy szkołach i sklepach.

Co ciekawe, mieszkania znajdujące się w tym samym bloku mogą mieć inną cenę. Lokal, którego okna są skierowane w stronę ruchliwej ulicy, jest narażony na hałas, w związku z czym będzie tańszy. Kolejnym kryterium jest metraż mieszkania. Oczywiste jest, że im większe mieszkanie, tym wyższa cena. Warto jednak zwrócić uwagę, że rosnący popyt na niewielkie mieszkania (na przykład mikrokawalerki) spowodował wzrost cen. W związku z tym czasami zdarza się tak, że lepiej opłaca się kupić nieco większe mieszkanie, ponieważ cena za metr kwadratowy jest niższa.

Standard, piętro i czynsz 

Istotnym czynnikiem wpływającym na wartość mieszkania na sprzedaż jest standard wykończenia. To kryterium sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach z rynku wtórnego. Jednak na standard wpływa nie tylko jakość wykończenia mieszkania, ale również budynku oraz miejsca, w którym jest umiejscowiony. Mowa tutaj na przykład o dodatkowych zabezpieczeniach (na przykład ogrodzenie, ochrona czy portier) oraz dostępu do parkingu czy piwnicy.

Kolejnym kryterium jest piętro, na którym zlokalizowane jest mieszkania. Lokale na parterze zwykle są tańsze z uwagi na większe ryzyko włamania i mniejszą prywatność. Cena mieszkań znajdujących się na wyższych piętrach często uzależniona jest od tego, czy w bloku znajduje się winda. Najchętniej kupowane są lokale na pierwszym i drugim piętrze. Na cenę mieszkania ma również czynsz i inne opłaty eksploatacyjne. Im wyższe, tym mniej atrakcyjne dla kupca, a co za tym idzie – tańsze.

Wyszukaj artykuł