Jakie mieszkanie sprawdzi się dla rodziny z małymi dziećmi?

Znane powiedzenie mówi: małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Jest w tym sporo prawdy, jednak nie oznacza to wcale, że małe dzieci są takie bezproblemowe. Dostosowane musi być wręcz do nich całe otoczenie. W związku z tym rodziny z niemowlętami i kilkulatkami nastawione są na szukanie mieszkań o specjalnym typie. Jaki to typ?

Z pewnością dobrze dzieje się wówczas, jeżeli w mieszkaniu rodziny z małymi dziećmi znajduje się specjalnie wydzielony pokój dla maleństwa bądź maleństw. Z jednej strony zapewnia to dziecku możliwość niezakłóconego niczym snu i wypoczynku. Z drugiej strony rodzice zyskują dzięki temu lepsze warunki do takich aktywności jak sprzątanie czy nawet praca zdalna. To, że dziecko ma osobny pokój, nie znaczy jednak, że powinno być tam całkiem same. Wprost przeciwnie, małe dzieci potrzebują wręcz, by ktoś z nimi był. W związku z tym dobrze dzieje się wówczas, gdy w pokoju dziecka jest wystarczająco dużo miejsca na to, aby wstawić tam również mebel, na którym mógłby się przespać rodzic.

Korzystne rozwiązania dla rodziny z małymi dziećmi

Do potrzeb małego dziecka czy małych dzieci powinna jednak być przystosowana nie tylko sypialnia. Wszystkie wnętrza muszą spełniać określone wymogi. Dlatego mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi powinno być pozbawione mebli z ostrymi krawędziami. Tego rodzaju obiekty mogą przyczyniać się do bardzo groźnych sytuacji. Zamiast tego lepiej postawić na elementy obłe. Jeżeli zaś już w mieszkaniu muszą być jakieś meble z ostrymi krawędziami, to dobrze jest wyposażyć je w osłonki, które będą chroniły dziecko przed wypadkami.

Ostatnią rzeczą, którą warto wspomnieć, jest to, że z pewnością dobrym pomysłem jest wstawienie do mieszkania mebli, których wysokość będzie przystosowana do wzrostu dzieci. Trzeba jednak dodać, że takie rozwiązanie wymaga dość dużej rotacji wyposażenia, bo, jak wiadomo, dzieci cały czas rosną i meble kupione z myślą o nich za dwa lata mogą się już okazać zbyt małe.

Wyszukaj artykuł