Zakup mieszkania to nie tylko metraż i ilość pokoi. To także konieczność sprawdzenia a wpierw ustalenia kilku istotnych rzeczy jeśli chodzi o rozkład mieszkania. Choć początkowo przyszli właściciele mogą na to nie zwracać uwagi, z czasem przeszkadzać będzie sąsiedztwo łazienki obok pokoju dzieci, okien z wystawą południową w kuchni.

Mieszkanie w bloku a orientacja na cztery strony świata?

Mieszkania w bloku mogą być jednostronne lub dwustronne. Od zawsze te drugie cieszą się większym zainteresowaniem przyszłych nabywców. Istnieje przekonanie, że dobry rozkład mieszkania jest ważniejszy niż jego metraż. Duża część mieszkań budowana jest na planie kwadratu, ten układ pozwala na wiele więcej możliwości adaptacyjnych, niż dajmy na to konkurencyjne mieszkania oparte na wydłużonym prostokącie. W nich to zmorą projektantów zwykle okazuje się wąski i niepraktyczny korytarz.

Biorąc pod uwagę układ okien, należy dobrze zastanowić się nad mieszkaniami z oknami wychodzącymi na północ, te mieszkania z natury będą ciemne, wymagać będą doświetlania. W drugą stronę równie niebezpieczne będą duże okna z południową wystawą i dajmy na to przeszkleniami po zachodniej stronie. Choć są one widne, problemem będzie nadmiar ciepła wytwarzany w letnie słoneczne dni.

Mieszkanie a rozkład pomieszczeń — dlaczego ważne jest, gdzie co jest?

Decydując się na mieszkanie, warto zaprojektować ich układ, dokładnie zastanowić się nad wydzieleniem w mieszkaniu stref ogólnodostępnej i tzw. prywatnej. Do pomieszczeń ogólnego zastosowania zalicza się salon, kuchnię lub aneks kuchenny, przedpokój oraz oczywiście toaletę. Strefa prywatna to sypialnia, pokoje dzieci, łazienka, garderoba, czy też pralnia. Zgodnie z zasadą ergonomii strefa ogólna powinna być maksymalnie blisko wejścia, a prywatna w jego głębi. Dużą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe ok. 40 m2, bądź 3-pokojowe około 60 m2. Choć do przedyskutowania jest mnóstwo rzeczy, warto poświęcić chwilę, by dopracować nawet na kartce, gdzie jakie pomieszczenie chcielibyśmy, by było.

Wyszukaj artykuł