Rynek pierwotny a wtórny — wady i zalety

plus minus

Decyzja o zakupie nieruchomości jest zazwyczaj jedną na całe życie, dlatego należy podjąć ją rozważnie, mając na uwadze wszystkie możliwości. Największy dylemat dotyczy zazwyczaj wyboru między rynkiem pierwotnym a wtórnym. O tym, na czym polega różnica oraz jakie są ich wady i zalety, przeczytasz w tym artykule.

Czym się charakteryzuje rynek pierwotny?

Nieruchomości wystawione na rynku pierwotnym to domy i mieszkania zakupione bezpośrednio od dewelopera. Ich cena jest najbardziej atrakcyjna na wcześniejszych etapach realizacji projektu - nawet przed położeniem fundamentów. Jedną z zalet mieszkań na rynku pierwotnym jest zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań, które obniżają koszty utrzymania nieruchomości i zmniejszają ryzyko wystąpienia usterek. Jeśli do nich dojdzie, deweloper ma obowiązek usunąć wady techniczne powstałe w ciągu 5 lat od sprzedaży. W zależności od potrzeb można wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim i urządzić dowolnie według własnego projektu lub kupić w pełni zaaranżowane przez projektanta. Inwestycje te gwarantują zazwyczaj miejsca parkingowe i rozwiniętą infrastrukturę osiedla.

Rynek wtórny – korzyści i ryzyka

Jako agencja nieruchomości z Lubina pomagamy także w sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym, czyli bezpośrednio od poprzedniego właściciela. Domy i mieszkania z drugiej ręki łatwiej znaleźć w wybranej lokalizacji, nawet w centrum. To także możliwość wyboru specyficznego rodzaju nieruchomości jak mieszkanie w kamienicy. Biorąc powyższe pod uwagę, ich wartość z roku na rok zazwyczaj wzrasta na korzyść nowego właściciela. Zaletą domów z rynku wtórnego jest także możliwość szybkiej przeprowadzki. Podstawową wadą może być natomiast konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu, aby dostosować go do swoich potrzeb.

Wróć do bloga