Czym grozi wynajem mieszkania bez umowy?

Wynajem mieszkania

Choć brak umowy na wynajem mieszkania może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami zarówno dla właściciela, jak i najemcy, to wciąż jest to popularna praktyka. Oddający swoje mieszkania do użytku unikają bowiem w ten sposób regulacji kwestii podatkowych. Ale czy rzeczywiście może to przynieść im więcej korzyści? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czy podpisanie umowy wynajmu jest konieczne?

Kodeks cywilny zobowiązuje właścicieli mieszkania do sporządzenia umowy na piśmie w przypadku najmu nieruchomości na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeśli więc wynajmujący będzie korzystał z lokalu krócej niż 1 rok, umowa taka może zostać zawarta ustnie. Jednak bez względu na formę, każda umowa między najemcą i właścicielem musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego w celu regulacji podatku dochodowego. To właśnie kwestie podatkowe uchodzą za najczęstsza przyczynę zaniechania podpisania umowy między obu stronami. Jako agencja nieruchomości zajmująca się m.in. wynajmem mieszkań w Lubinie, zdecydowanie odradzamy tego typu praktykę, o czym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Skutki wynajmu mieszkania bez umowy na piśmie

Brak umowy wynajmu na piśmie jest niekorzystny dla obu stron. Przede wszystkim, o wiele łatwiej jest podważyć umowę ustną, przez co zarówno właściciel mieszkania jak i wynajmujący mogą nie stosować się do pierwotnych ustaleń. Właściciel naraża się na ryzyko zniszczeń, a zadośćuczynienia będzie mu trudniej dochodzić przed sądem. Podobnie będzie w kwestii uzyskania wyroku eksmisji. Jeśli sprawa wyjdzie na jaw, czeka go także kara finansowa. Wynajmujący z kolei musi być świadomy ryzyka związanego z nagłym, nieuzasadnionym zakończeniem umowy bez wcześniejszego uprzedzenia oraz brakiem wywiązywania się z realizacji ustnych ustaleń przez właściciela.

Wróć do bloga